open-popup פנה אלינו
close-popup

לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים:


  שמאות

  שמאות מקרקעין מספקת נתונים ריאליים לגבי ערכו של נכס בשוק בזמן נתון. שמאי מקרקעין הוא אדם שהוסמך על ידי מועצת שמאי המקרקעין בישראל לקבוע את ערכו של נכס מקרקעין. נכס מקרקעין יכול להיות דירה, בית, מגרש, משק חקלאי, זכויות בניה, בנין מסחרי וכד'. הערכת נכס נדרשת בדרך כלל כאשר מוכרים או קונים נכס לצרכי מגורים או השקעה או כאשר ישנו פירוק שיתוף (עקב גירושין או חלוקת ירושה) וכל אחד מהצדדים מעוניין לדעת מה חלקו הן מבחינת שווי הנכס והן מבחינת מיסוי.

  שמאי מקרקעין יכול לעזור לבעל נכס להחליט על מכיר המכירה או לקונה על המחיר שכדאי לו להשקיע בנכס. כמו כן הוא יכול לעזור למשקיע להחליט האם הנכס שווה את ההשקעה ובאיזו מידה ניתן להשביח אותו.

  חשוב לציין ששמאות חוקית יכולה להיעשות אך ורק על ידי שמאי מוסמך מטעם משרד המשפטים.

  שמאי המוזמן לערוך שמאות פרטית אינו עובד עבור בנק המשכנתאות או כל גורם רשמי אחר והוא מחויב לאובייקטיביות ולמקצועיות, לחוק שמאי המקרקעין ולאתיקה המקצועית. יחד עם זאת ישנם גופים רשמיים המעסיקים שמאים מטעמם, כגון בנקים, מס הכנסה, רשות מקרקעי ישראל, מועצות מקומיות, וועדות מקומיות, חברות ביטוח ועוד.

  שמאות מקרקעין כוללת:

  כאשר שמאי מקרקעין מוזמן להעריך נכס עליו לבחון מספר היבטים הקשורים לנכס כולל היבטים פיזיים, היבטים הנדסיים כולל כשלי בניה, היבטים תכנוניים כולל מגבלות בתכנון, היבטים משפטיים כולל הפקעות ובעלות על הנכס, חריגות בניה, היבטים סביבתיים כגון קרקע מזוהמת, קרבה לאנטנות סלולאריות ואפילו הערכה לגבי עתידו של הנכס בשוק הנדל"ן כגון תכניות עתידיות העלולות לפגוע בשוויו. שמאי יכול לקבוע מהו השימוש היעיל והנכון ביותר של הנכס.

  • מה כוללת שמאות מקרקעין?

  בבדיקת הנכס בודק השמאי רשימה ארוכה של נושאים, כולל: גודל הנכס, מספר החדרים בו, מצבו הפיזי וכד'. הקרבה למוסדות תרבות, מאפיינים סוציו-אקונומיים שונים ועוד.

  • בדיקת מצבו המשפטי של הנכס

  בעלות בטאבו או ברשות מקרקעי ישראל, הפקעות ועיקולים, חריגות בנייה וצווי הריסה, בדיקת השטח הרשום בלשכת רישום המקרקעין או במנהל מקרקעי ישראל, אחוזי בניה, זכויות הרחבה וכד'.

  • השוואה לנכסים אחרים

  על מנת לקבוע את שוויו של הנכס שמאי המקרקעין בודק עסקאות מכירה דומות שנעשו בתקופה האחרונה, רצוי עסקאות שנעשו ב 3-6 החודשים האחרונים באזור המדובר ועם נכסים דומים בגודלם ובגילם לנכס המוערך. במקרה ואין עסקאות מבצע השמאי השוואות ממקומות אחרים עם מאפיינים דומים תוך ביצוע התאמות ספציפיות לנכס נשוא ההערכה.

  • מה קובע את מחירו של נכס?

  בעיקרון שווי של נכס תלוי בגובה התשלום שאנשים מוכנים לשלם עבורו, לדוגמא רוכש המשלם על דירה הרבה יותר משווי השוק מאחר והדירה צמודה לדירה של הוריו, כאשר מקרה זה לא ישקף את שווי השוק של הנכס בסביבה אלא העדפה סובייקטיבית של רוכש הנכס (בשפה המקצועית מקרה זה נקרא "השבחת יתר").

  בכל מקרה ערכו המדויק של נכס יכול להגיע אך ורק מדו"ח של שמאי מוסמך העורך בדיקה מקיפה ואובייקטיבית של כל הפרמטרים שהוזכרו לעיל, לכן לא כדאי להסתמך על מחירון אינטרנטי או כל מקור אחר שכן הערכות אילו יכולות להיות לא מעודכנות ולא מבוססות.

  מה כולל דוח השמאות עפ"י התקינה השמאית, תקן מספר 1.0 בדבר פרוט מזערי נדרש בשומות מקרקעין:

  1. מטרת השומה. לדוגמא: מה שווי הזכויות בנכס, האם מדובר בדייר מוגן, שווי בעלות, אומדן דמי שכירות ראויים, שווי לבטוחה וכיו"ב.

  2. המועד הקובע לשומה.

  3. מועד הביקור בנכס וזהות המבקר.

  4. המועד הקובע לשומה.

  5. פרטי זיהוי הנכס (כתובת, גוש, חלקה, נסח טאבו וכו').

  6. מטרת השומה: תמונת חזית הנכס – מומלץ לפחות 3 תמונות.

  7. תיאור הנכס והסביבה.

  8. נתוני תכנון והמצב המשפטי.

  9. עסקאות השוואה.

  10. עקרונות גורמים ושיקולים.

  11. השומה.

  בית תוכנה לקידום אתרים
  ×

  שיחת ווטסאפ

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support